Proces a služby TT
Radi privítame aj Vaše príspevky k tejto blogovej kategórii - registrácia
Vlastné príspevky je možné vkladať po prihlásení na našom portáli.
07. 03. 2023,
JUDr. Tomáš Klinka, Proces a služby TT

„Nová kapitola v dejinách SAV“ , takto nazval transformáciu Slovenskej akadémie vied jej predseda, prof. Pavol Šajgalík, pri príležitosti prijatia spresňujúcej legislatívy v septembri 2021, ktorá nadväzovala na základnú legislatívu z roku 2017. K úplnému zavŕšeniu procesu transformácie následne došlo 1. januára 2022 zápisom všetkých 47 organizácií SAV do registra verejných výskumných inštitúcií (VVI). Očakávania všetkých zainteresovaných boli – a naďalej sú – veľké. Citovať možno Ľudovíta Paulisa, PhD., štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR: „Zmenou právnej formy centier a ústavov SAV sa umožní efektívnejšie využívanie duševného vlastníctva ako aj flexibilnejšie kreovanie nových partnerstiev a spoluprác so súkromným sektorom a vysokými školami. To znamená aj predpoklad nárastu súkromných investícií do výskumu a vývoja a vyššiu produktivitu reálne uplatniteľných výsledkov.“
Čítať celý článok
20. 02. 2023,
Andrea Čorejová, Lucia Rybanská, Proces a služby TT

V praxi môžu nastať viaceré situácie, ktoré musí vysoká škola riešiť vo vzťahu ku študentom, ako autorom predmetov autorského práva alebo pôvodcom predmetov priemyselného vlastníctva. Tieto situácie obvykle rieši špecializované pracovisko vysokej školy, ktoré má v kompetencii riadenie celého procesu transferu technológií na vysokej škole (Centrum pre transfer technológií, Know-how centrum, Kancelária spolupráce s praxou a pod.). Ak takéto pracovisko nie je na vysokej škole zriadené, ostáva riešenie tejto problematiky na právnom oddelení vysokej školy. Výhodou je, pokiaľ má vysoká škola prijatú smernicu pre oblasť nakladania s duševným vlastníctvom, kde je problematika študenta, ako pôvodcu/spolupôvodcu, resp. autora/ spoluautora upravená.
Čítať celý článok
07. 02. 2023,
Erika Farenzenova, Proces a služby TT

Tri univerzity, jeden investor, služby a koordinácia zo strany Centra transferu technológií pri CVTI SR stoja za úspechom na poli transferu technológií. Ide o prvý známy zrealizovaný podpis zmluvy o prevode duševného vlastníctva vytvoreného na pôde slovenských univerzít, ktorý sa uskutočnil od roku 1989.
Čítať celý článok
26. 01. 2023,
Erika Farenzenová, Proces a služby TT

Malí a strední podnikatelia môžu do 8. decembra 2023 podávať žiadosti o poukazy, ktoré im umožnia čiastočnú náhradu uhradených poplatkov na ochranu ich práv duševného vlastníctva. Grantový program Fond pre MSP (Ideas Powered for Business) je v gescii Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvom (EUIPO).
Čítať celý článok
19. 01. 2023,
Erika Farenzenova, Proces a služby TT

Centrum transferu technológií pri CVTI SR poskytlo služby patentového zástupcu. Pre Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, ktoré bolo zadávateľom požiadavky, vypracoval patentový zástupca prihlášku úžitkového vzoru na riešenie a podal ju na Úrad priemyselného vlastníctva SR.
Po zapísaní úžitkového vzoru bude kŕmna zmes ponúknutá firmám formou licencie. Ak bude prípad úspešne vyriešený pôjde o transfer technológií a podporí dobrý zdravotný stav jelenej zveri a zníži škody na lesných porastoch.
Čítať celý článok
15. 12. 2022,
Erika Farenzenová, Proces a služby TT

Vianoce, Vianoce prichádzajú..... Neuveriteľné, ale je to tak. Opäť prešiel ďalší rok a pripravujeme sa na vianočné sviatky. Po dvoch covidových rokoch plných obmedzení, to konečne vyzerá na štandardné predvianočné obdobie so všetkým, čo k tomu patrí – s veľkým upratovaním, nákupmi v preplnených obchoďákoch i stretnutiami s kamarátmi na vianočných trhoch. Vianoce v minulosti však vyzerali úplne inak ako dnes. Originálnymi novinkami k nim prispeli aj vynálezcovia, ktorí si nechali niektoré svoje nápady patentovať.
Čítať celý článok
05. 12. 2022,
Silvester Sališ, Jaroslav Noskovič, Proces a služby TT

Problematika komercializácie duševného vlastníctva vytvoreného vo vedeckovýskumných inštitúciách (VVI) prostredníctvom založenia novej spoločnosti je komplexná, pričom procesy s ňou spojené nie sú v prostredí VVI plne ustálené. Z tohto dôvodu CVTI SR v rámci implementácie projektu NITT SK II pristúpilo k vypracovaniu štúdie, ktorej nosnou časťou bude model zakladania a rozvoja spin-off/spin-out spoločností v prostredí slovenských VVI.
Čítať celý článok
05. 12. 2022,
Miroslav Kubiš, Proces a služby TT

CVTI SR, odbor transferu technológií (OTT), má od roku 2010 skúsenosti s budovaním prostredia prívetivého pre transfer technológií (TT) na akademických inštitúciách (AI) SR a s podporovaním fungovania tohto prostredia. V rámci štátnych politík, ktoré sa transferu technológií venujú, sa transfer technológií chápe ako (zväčša) finančné zužitkovanie majetku akademickej inštitúcie v podobe duševného vlastníctva (DV), ktoré inštitúcia sama vytvorila. Platí pritom, že k vykonávaniu TT na pôde akademických inštitúcií existujú desaťročia známe postupy, uplatňované v krajinách celého sveta.
Čítať celý článok
26. 08. 2022,
Martin Karlík, Proces a služby TT

Vedci z Prírodovednej fakulty Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach Ladislav Ptáček a Milan Novák sa pokúšajú dobyť európsky trh v hudobnom priemysle. Títo držitelia ocenenia Najlepšia inovácia Juhočeskej univerzity 2016 – 2020 by radi zožali ďalší úspech za patent zvaný LongHand. Ide o zariadenie, ktoré umožňuje počas hrania na gitare zmeniť zvuk gitarového zosilňovača. Unikátne zariadenie, ktoré má čerstvo udelený európsky patent, predstavujú renomovaným firmám v Európe.
Čítať celý článok
12. 08. 2022,
Martin Karlík, Proces a služby TT

Radoslav Danilák je uznávaným odborníkom v elektropriemysle a jeho spoločnosť Tachyum so sídlom v americkom Las Vegas je právom považovaná za jednu z najpokrokovejších technologických spoločností sveta. Vážený člen redakčnej rady časopisu TTb, architekt čipsetu a GPU v spoločnosti nVidia či Toshiba, však nezanevrel na Slovensko a snaží sa mu dopomôcť k svetovým úspechom v oblastiach moderných technológií a umelej inteligencie. Spýtali sme sa ho aj na to, v čom sa Slovensko musí zlepšiť, aby i u nás dochádzalo k pokrokovému univerzitnému transferu technológií, podpore inovácií a zakladaniu úspešných startupov.
Čítať celý článok
Naspäť