Blog

Vitajte na blogu prispievateľov a spolupracovníkov portálu PATLIB.

Táto sekcia Vám ponúkne viacero zaujímavých príspevkov z oblasti duševného vlastníctva.

Vlastné príspevky je možné vkladať po prihlásení na našom portáli.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | > >>

COINTT ZAUJAL SILNÝMI TÉMAMI ODBORNÍKOV I ŠIROKÚ VEREJNOSŤ

10. 01. 2022, Želmíra Gerová, Podujatia a propagácia
COINTT ZAUJAL SILNÝMI TÉMAMI ODBORNÍKOV I ŠIROKÚ VEREJNOSŤ V dňoch 19. – 21. 10. 2021 sa už tradične uskutočnilo podujatie COOPERATION INNOVATION TECHNOLOGY TRANSFER 2021, pričom jeho prvé dva dni patrili rovnomennej konferencii a posledný matchmakingovej aktivite Veda pre prax.
Čítať celý článok

TRANSFER TECHNOLÓGIÍ A ENERGETIKA

03. 01. 2022, Martin Karlík, Proces a služby TT
TRANSFER TECHNOLÓGIÍ A ENERGETIKA Máloktorá veda je v súvislosti s prechodom do komerčnej sféry tak aktívna, ako energetika. Profesor Milan Malcho z Katedry energetickej techniky na Žilinskej univerzite v Žiline patrí už niekoľko dekád k popredným odborníkom v tejto oblasti.
Čítať celý článok

FONOGRAF, VYNÁLEZ KTORÝ SKUTOČNE PRESLÁVIL EDISONA

20. 12. 2021, Martin Karlík, Duševné vlastníctvo
FONOGRAF, VYNÁLEZ KTORÝ SKUTOČNE PRESLÁVIL EDISONA Možno Vás pod stromčekom čakajú i knihy, kde sa dočítate množstvo zaujímavých skutočností z minulosti ochrany vynýlezov. Štúdium histórie patentovej ochrany je nevyhnutný pre každého, koho zaujímajú základy úspešného prechodu vynálezov do komerčnej sféry. Vďaka aj týmto poznatkom mohli vzniknúť procesy transferu technológií tak, ako ich poznáme dnes. K učebnicovým príkladom môžeme pokojne zaradiť aj vynález fonografu.
Čítať celý článok

ESENCIA VIANOČNEJ NÁLADY

15. 12. 2021, Mária Pospíšilová, Proces a služby TT
ESENCIA VIANOČNEJ NÁLADY December je tu. Napriek všetkému prišiel na chlp presne, po 365 dňoch. Vianočné večierky, vianočné nákupy, vianočné trhy – to všetko vo fyzickej podobe bolo tento rok v tú rozhodujúcu dobu zrušené. Nevadí, zdravie je na prvom mieste.
Čítať celý článok

ZAUJAL SILNÝMI TÉMAMI ODBORNÍKOV I ŠIROKÚ VEREJNOSŤ

10. 12. 2021, Želmíra Gerová, Podujatia a propagácia
ZAUJAL SILNÝMI TÉMAMI ODBORNÍKOV I ŠIROKÚ VEREJNOSŤ V dňoch 19. – 21. 10. 2021 sa už tradične uskutočnilo podujatie COOPERATION INNOVATION TECHNOLOGY TRANSFER 2021, pričom jeho prvé dva dni patrili rovnomennej konferencii a posledný matchmakingovej aktivite Veda pre prax.
Čítať celý článok

UNIVERZITNÝ TRANSFER TECHNOLÓGIÍ A AUTOMOBILOVÝ PRIEMYSEL V SLOVINSKU

03. 12. 2021, Ana Hafner, Proces a služby TT
UNIVERZITNÝ TRANSFER TECHNOLÓGIÍ A AUTOMOBILOVÝ PRIEMYSEL V SLOVINSKU Transfer technológií medzi slovinskými univerzitami (alebo verejnými výskumnými organizáciami) a automobilovým priemyslom nie je dostatočný. Na jednej strane kancelárie pre transfer technológií ponúkajú patentované vynálezy, o ktorých automobilový priemysel tvrdí, že pre nich nemajú žiadnu hodnotu. Na druhej strane priemysel hľadá pomoc (univerzitných) vedcov pri riešení konkrétnych technických problémov v rámci vynálezov, ktoré navrhujú a ktoré by mohli úspešne komercializovať, no bohužiaľ sa často stretávajú s ignorovaním. Prostredníctvom metódy takzvaných „ohniskových skupín“ sa odborný tím Univerzity of Novo Mesto snažil nájsť vzájomné riešenia tejto výzvy.
Čítať celý článok

REŠERŠNÉ SLUŽBY V STREDISKU PATENTOVÝCH INFORMÁCIÍ PATLIB V CVTI SR

23. 11. 2021, PhDr. Ľubomír Kucka, Proces a služby TT
REŠERŠNÉ SLUŽBY V STREDISKU PATENTOVÝCH INFORMÁCIÍ PATLIB V CVTI SR   Patentové informačné služby v Centre vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) prechádzali rôznymi vývojovými etapami. V roku 2004, po prístupe Slovenska k Európskemu patentovému dohovoru sa etablovalo aj Stredisko patentových informácií PATLIB v CVTI SR (stredisko), ktoré je v súčasnosti súčasťou siete stredísk PATLIB pod záštitou Európskeho patentové úradu (EPÚ). Od roku 2010 je stredisko súčasťou Odboru transferu technológií v CVTI SR.
Čítať celý článok

PIVOT CENTER NA UNIVERZITE V UTAHU

03. 11. 2021, Paul J. Corson , Proces a služby TT
PIVOT CENTER NA UNIVERZITE V UTAHU Stratégiou PIVOT CENTRA (Partners for Innovation, Ventures, Outreach & Technology) pre úspešný transfer technológií je zamerať sa na vytváranie dôveryhodných vzťahov s finálnymi výstupmi-produktami, ktoré zodpovedajú dopytu zákazníkov.
Čítať celý článok

DUŠEVNÉ VLASTNÍCTVO A JEHO OCHRANA

22. 10. 2021, Olga Števková, redakcia, Duševné vlastníctvo
 DUŠEVNÉ VLASTNÍCTVO A JEHO OCHRANA Duševné vlastníctvo je výsledkom ľudskej tvorivosti a vynaliezavosti. Je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Produkty ľudskej kreativity spoločne označujeme názvom predmety duševného vlastníctva. Čo si ale predstavujeme pod pojmom duševné vlastníctvo a ako je ho možné najlepšie ochrániť?
Čítať celý článok

FONDY DEPOZITNÝCH KNIŽNÍC A NORIEM V ODBORE TRANSFERU TECHNOLÓGIÍ

24. 09. 2021, Olga Števková, Proces a služby TT
FONDY DEPOZITNÝCH KNIŽNÍC A NORIEM V ODBORE TRANSFERU TECHNOLÓGIÍ Centrum vedecko- technických informácií SR (ďalej CVTI SR) poskytuje bádateľom rozsiahle možnosti ako sa dostať k inak ťažšie dostupným publikáciám či dokumentom. V krátkom sumári vám predostrieme možnosti štúdia v súvislosti s Odborom transferu technológií.
Čítať celý článok
<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | > >>