Transfer technológií má nenahraditeľné miesto vo Fakultnej nemocnici v Hradci Králové
09. 08. 2024, CTT CVTI SR
Spoločné pracovisko pre Fakultnú nemocnicu v Hradci Králové, Univerzitu Hradec Králové a Fakultu vojenského zdravotníctva Univerzity obrany – Centrum transferu biomedicínskych technológií (CTBT), vniklo v roku 2012 vďaka podpore z dotačných programov.
Jeho hlavnou úlohou je podporovať prepojenie medzi akademickým výskumom a praktickou aplikáciou v oblasti medicíny. CTBT úzko spolupracuje s univerzitami, výskumnými inštitúciami a komerčnými partnermi na identifikácii a rozvoji inovatívnych technológií a postupov, ktoré majú potenciál byť komercializované a implementované do klinickej praxe. Zameriava na podporu výskumníkov pri ochrane duševného vlastníctva, patentovaní a licencovaní ich vynálezov a poskytuje poradenstvo a administratívnu podporu počas celého procesu od myšlienky po uvedenie na trh. Výsledky CTBT v tejto oblasti hovoria samé za seba.
Spolupráca priniesla unikátnu pomôcku pre pacientov
Jedným z úspešných projektov je vývoj krčnej ortézy pre pacientov so syndrómom klesajúcej hlavy, čo je vážny zdravotný stav spôsobujúci problémy s udržaním hlavy vo vzpriamenej polohe. Ortéza vznikla na Neurologickej klinike Fakultnej nemocnice Hradec Králové a bola testovaná v nemocničnom prostredí aj v domácich podmienkach. Efektívne riešenie zlepšuje kvalitu života pacientov pri ich každodenných činnostiach ako je jedenie, čítanie, či práca na počítači.
Riešenie chránené priemyselným vzorom
V rámci programu aplikovaného výskumu, experimentálneho vývoja a inovácií GAMA 2 podporila vývoj pomôcky Technologická agentúra ČR. Riešenie chránené českým a európskym priemyselným vzorom je v súčasnosti neexkluzívne licencované niekoľkým protetickým pracoviskám. Cieľom CTBT je, aby sa pomôcka dostala k čo najvyššiemu počtu pacientov a preto sa snaží o ďalšie poskytnutie licencie k českému alebo európskemu priemyselnému vzoru alebo k know-how vzťahujúcemu sa k predmetnému technickému riešeniu.
Smerujú k licencovaniu produktu
Ďalším významným projektom je vývoj novej technológie, ktorá zahŕňa celú skupinu štrukturálne nových širokospektrálnych antimikróbnych látok, ktoré sú odpoveďou na rastúci problém rezistencie voči antibiotikám a bežne používaným dezinfekčným prípravkom. Tím výskumníkov z Centra biomedicínskeho výskumu z Fakultnej nemocnice Hradec Králové pracuje na identifikácii a syntéze nových zlúčenín, ktoré majú potenciál byť účinnými liečivami proti odolným bakteriálnym kmeňom. Tieto látky prešli predklinickými skúškami a vykazujú sľubné výsledky, čo naznačuje ich budúcu úspešnosť v klinických aplikáciách. Technológia je chránená českým patentoma odborníci z CTBT smerujú k nájdeniu záujemcu o licnciu spomedzi výrobcov dezinfekčných prípravkov, ktorí majú skúsenosti s registráciou nových biocídov a majú globálny dosah, vďaka čomu vykompenzujú vysoké náklady na registráciu. Okrem poskytnutia licencie k českému patentu získa záujemca licenciu aj k ďalším patentovým prihláškam, ktoré budú podané a k know-how vzťahujúcemu sa k technickému riešeniu.
Spolupráca s prínosmi pre celú spoločnosť
CTBT sa stáva dôležitým mostom medzi vedou a praxou vďaka podpore inovácií, ktoré môžu byť rýchlo a efektívne implementované do klinickej praxe. Aj vyššie opísané úspešné projekty sú dôkazom toho, že prepojenie akademického výskumu s potrebami praxe môže prinášať významné prínosy pre celú spoločnosť.
Ak vás zaujímajú ďalšie príklady úspešnej spolupráce akademického výskumu a praxe, prečítajte si článok „Centrum transferu biomedicínských technológií (CTBT) a jeho unikátní propojení s vědou ai praxí“ v časopise TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletin.