Blog

Vitajte na blogu prispievateľov a spolupracovníkov portálu PATLIB.

Táto sekcia Vám ponúkne viacero zaujímavých príspevkov z oblasti duševného vlastníctva.

Vlastné príspevky je možné vkladať po prihlásení na našom portáli.

<< < | 1 | 2 | 3 | > >>

LÁKAVÁ VÔŇA VIANOC V ZNAMENÍ TRADÍCIÍ A VYNÁLEZOV

15. 12. 2022, Erika Farenzenová, Proces a služby TT
LÁKAVÁ VÔŇA VIANOC V ZNAMENÍ TRADÍCIÍ A VYNÁLEZOV Vianoce, Vianoce prichádzajú..... Neuveriteľné, ale je to tak. Opäť prešiel ďalší rok a pripravujeme sa na vianočné sviatky. Po dvoch covidových rokoch plných obmedzení, to konečne vyzerá na štandardné predvianočné obdobie so všetkým, čo k tomu patrí – s veľkým upratovaním, nákupmi v preplnených obchoďákoch i stretnutiami s kamarátmi na vianočných trhoch. Vianoce v minulosti však vyzerali úplne inak ako dnes. Originálnymi novinkami k nim prispeli aj vynálezcovia, ktorí si nechali niektoré svoje nápady patentovať.
Čítať celý článok

AKÝ JE VÝZNAM DUŠEVNÉHO VLASTNÍCTVA PRE JEDNOTLIVCA A SPOLOČNOSŤ?

13. 12. 2022, Jaroslav Noskovič, Duševné vlastníctvo
AKÝ JE VÝZNAM DUŠEVNÉHO VLASTNÍCTVA PRE JEDNOTLIVCA A SPOLOČNOSŤ? Ako pracovníci Strediska patentových informácií PATLIB sme prednedávnom dostali otázku, či je potrebné podnikateľom alebo záujemcom o podnikanie hovoriť o duševnom vlastníctve a o tom, ako k nemu pristupovať a nakladať s ním. Zo strany pýtajúceho sa vyplývala motivácia k tejto otázke z rozumného predpokladu, že ak sa človek plánuje seriózne venovať podnikaniu, musí si naštudovať množstvo nových informácií, bez ktorých nebude schopný rozbehnúť svoje podnikateľské aktivity.
Čítať celý článok

ZALOŽENIE UNIVERZITNEJ SPIN-OFF ALEBO SPIN-OUT SPOLOČNOSTI

05. 12. 2022, Silvester Sališ, Jaroslav Noskovič, Proces a služby TT
ZALOŽENIE UNIVERZITNEJ SPIN-OFF ALEBO SPIN-OUT SPOLOČNOSTI Problematika komercializácie duševného vlastníctva vytvoreného vo vedeckovýskumných inštitúciách (VVI) prostredníctvom založenia novej spoločnosti je komplexná, pričom procesy s ňou spojené nie sú v prostredí VVI plne ustálené. Z tohto dôvodu CVTI SR v rámci implementácie projektu NITT SK II pristúpilo k vypracovaniu štúdie, ktorej nosnou časťou bude model zakladania a rozvoja spin-off/spin-out spoločností v prostredí slovenských VVI.
Čítať celý článok

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ A ŠTÁTNE POLITIKY V OBLASTI TRANSFERU TECHNOLÓGIÍ

05. 12. 2022, Miroslav Kubiš, Proces a služby TT
CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ A ŠTÁTNE POLITIKY V OBLASTI TRANSFERU TECHNOLÓGIÍ CVTI SR, odbor transferu technológií (OTT), má od roku 2010 skúsenosti s budovaním prostredia prívetivého pre transfer technológií (TT) na akademických inštitúciách (AI) SR a s podporovaním fungovania tohto prostredia. V rámci štátnych politík, ktoré sa transferu technológií venujú, sa transfer technológií chápe ako (zväčša) finančné zužitkovanie majetku akademickej inštitúcie v podobe duševného vlastníctva (DV), ktoré inštitúcia sama vytvorila. Platí pritom, že k vykonávaniu TT na pôde akademických inštitúcií existujú desaťročia známe postupy, uplatňované v krajinách celého sveta.
Čítať celý článok

Výzva na predkladanie prihlášok na cenu Europa Nostra 2023 je otvorená

09. 11. 2022, Martin Karlík, Lenka Bednárová, Podujatia a propagácia
Výzva na predkladanie prihlášok na cenu Europa Nostra 2023 je otvorená Inovátori, architekti, remeselníci, vedci či členovia miestnych komunít majú šancu uchádzať sa o prestížne európske ocenenie Europa Nostra 2023 za svoje úspechy v oblasti výskumu, vzdelávania či ochrany kultúrneho dedičstva. Prihlášky sa môžu podávať do 25. novembra 2023.
Čítať celý článok

JOZEF MURGAŠ: VIZIONÁR KTORÉHO OBDIVOVAL AJ ROOSEVELT

03. 11. 2022, Martin Karlík, Ján Šebo, Duševné vlastníctvo
JOZEF MURGAŠ: VIZIONÁR KTORÉHO OBDIVOVAL AJ ROOSEVELT Jozef Murgaš bol výnimočným človekom. Autor štrnástich patentov zmenil spôsob bezdrôtovej komunikácie ako nikto pred ním. Farár s vizionárskym pohľadom na svet bol naozaj osobnosť, ktorú si musíme neustále pripomínať.
Čítať celý článok

Duševné vlastníctvo a jeho ochrana v priereze históriou

06. 10. 2022, Olga Števková, Duševné vlastníctvo
Duševné vlastníctvo a jeho ochrana v priereze históriou Ľudská tvorivá činnosť a vytváranie nehmotných statkov sú rovnako staré ako ľudstvo samo. Výsledky tvorivej činnosti, duševné vlastníctvo, nás obklopujú v každodennom živote.
Čítať celý článok

KONFERENCIA COINTT 2022 V ZNAMENÍ LEPŠEJ SPOLUPRÁCE UNIVERZÍT A INVESTOROV

21. 09. 2022, Želmíra Gerová, Martin Karlík, Podujatia a propagácia
KONFERENCIA COINTT 2022 V ZNAMENÍ LEPŠEJ SPOLUPRÁCE UNIVERZÍT A INVESTOROV Podujatie COINTT, to je transfer technológií, ochrana duševného vlastníctva, inovácie aj podpora podnikania. Tieto široko orientované pojmy majú svoje špecifiká, vyvíjajú sa v čase. Každoročná konferencia je tak pre zainteresovaných príležitosťou zdieľať to najaktuálnejšie z daných oblastí.
Čítať celý článok

LongHand ako unikátny vynález pre muzikantov

26. 08. 2022, Martin Karlík, Proces a služby TT
LongHand ako unikátny vynález pre muzikantov Vedci z Prírodovednej fakulty Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach Ladislav Ptáček a Milan Novák sa pokúšajú dobyť európsky trh v hudobnom priemysle. Títo držitelia ocenenia Najlepšia inovácia Juhočeskej univerzity 2016 – 2020 by radi zožali ďalší úspech za patent zvaný LongHand. Ide o zariadenie, ktoré umožňuje počas hrania na gitare zmeniť zvuk gitarového zosilňovača. Unikátne zariadenie, ktoré má čerstvo udelený európsky patent, predstavujú renomovaným firmám v Európe.
Čítať celý článok

OD SUPERPOČÍTAČA K LEPŠEJ SPOLUPRÁCI TRHU A UNIVERZÍT

12. 08. 2022, Martin Karlík, Proces a služby TT
OD SUPERPOČÍTAČA K LEPŠEJ SPOLUPRÁCI TRHU A UNIVERZÍT Radoslav Danilák je uznávaným odborníkom v elektropriemysle a jeho spoločnosť Tachyum so sídlom v americkom Las Vegas je právom považovaná za jednu z najpokrokovejších technologických spoločností sveta. Vážený člen redakčnej rady časopisu TTb, architekt čipsetu a GPU v spoločnosti nVidia či Toshiba, však nezanevrel na Slovensko a snaží sa mu dopomôcť k svetovým úspechom v oblastiach moderných technológií a umelej inteligencie. Spýtali sme sa ho aj na to, v čom sa Slovensko musí zlepšiť, aby i u nás dochádzalo k pokrokovému univerzitnému transferu technológií, podpore inovácií a zakladaniu úspešných startupov.
Čítať celý článok
<< < | 1 | 2 | 3 | > >>