LÁKAVÁ VÔŇA VIANOC V ZNAMENÍ TRADÍCIÍ A VYNÁLEZOV

15. 12. 2022, Erika Farenzenová

LÁKAVÁ VÔŇA VIANOC V ZNAMENÍ TRADÍCIÍ A VYNÁLEZOV

Vianoce, Vianoce prichádzajú..... Neuveriteľné, ale je to tak. Opäť prešiel ďalší rok a pripravujeme sa na vianočné sviatky. Po dvoch covidových rokoch plných obmedzení, to konečne vyzerá na štandardné predvianočné obdobie so všetkým, čo k tomu patrí – s veľkým upratovaním, nákupmi v preplnených obchoďákoch i stretnutiami s kamarátmi na vianočných trhoch. Vianoce v minulosti však vyzerali úplne inak ako dnes. Originálnymi novinkami k nim prispeli aj vynálezcovia, ktorí si nechali niektoré svoje nápady patentovať.

 

Moderné „tradície“ sa od tých minulých výrazne líšia. Iné tradície dodržiavali naši predkovia spred pár sto rokov, iné naši starí rodičia a iné sú nám blízke dnes. Asi najväčšími zmenami oproti minulosti prešla vianočná výzdoba a vianočné stromčeky.

  

Adventné dekorácie majú svoje tradície

Tradícia adventného venca, tak ako ho poznáme dnes, sa na Slovensku objavila až v tridsiatych rokoch minulého storočia. Pôvodne vznikla v protestantskom prostredí a len pomaly sa rozšírila aj medzi katolíkov. Originálne vyzdobené vence nosili veriaci v prvú adventnú nedeľu do kostola na posvätenie.

Tradičnými sa postupne stali aj adventné kalendáre.  Prvý bol vyrobený v roku 1904, avšak k jeho rozšíreniu došlo až v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Prispel k tomu najmä Richard Sellmer, ktorého stuttgartské vydavateľstvo je už od svojho vzniku, v roku 1945, zamerané výlučne na výrobu adventných kalendárov. Richard Sellmer si dal niektoré zo svojich nápadov aj oficiálne zaregistrovať a nájdete ich v zozname vydaných patentov.

 

adventny_veniec  

Moderné vianočné vylepšenia

Tradícia zdobenia domovov vetvičkami ihličnatých stromov má u nás dávnu tradíciu a prešla aj do kresťanstva. Samotné stromčeky sa začali na Slovensku objavovať až koncom 19. storočia. Pôvodne sa vešali na stropnú hradu izby a ozdobené boli sušeným ovocím, slamenými ozdobami, orieškami, medovníkmi. V mestách sa používali aj sklenené ozdoby a girlandy. Dnes sú vianočné stromčeky väčšie, umiestnené v stojanoch a zdobené sú od výmyslu sveta.

 

A práve s vianočnými stromčekmi a ich výzdobou súvisia viaceré registrované patenty.

 

Vedeli ste napríklad, že umelý vianočný stromček si dal na americkom patentovom a obchodnom úrade zaregistrovať Mark Harris z New Yorku? Stalo sa tak v roku 1928 a umelé vianočné stromčeky sa odvtedy stali súčasťou nielen amerických, ale i slovenských domácností.

  

Vianočná výzdoba medzi patentmi

A čo také vianočné svetielka? Samozrejme, že ich vynález súvisí s Edisonom. Konkrétne s viceprezidentom Edison Electric Light, Edwardom Johnsonom, ktorý v roku 1882 rozsvietil 80 ručne zapojených žiaroviek na vianočnom stromčeku vo svojom dome. Známa je aj informácia, že svetielka blikali a boli červenej, bielej a modrej farby. Ku komerčnejšiemu rozšíreniu vianočných svetielok došlo o pár rokov neskôr, na začiatku 20. storočia.

 

Špeciálny spôsob výroby a zdobenia vianočných dekorácií vymyslel ďalší Američan Frederick Lanfelder. Jeho nápad zaregistroval americký patentový úrad v roku 1920.

 

Nápady, ktoré si nechali autori patentovať, neobchádzali ani domácich vynálezcov. Zdeněk Pavlíček si dal v roku 1983 patentovať zariadenie na upevnenie sviečok na vianočný stromček. Vďaka miske nezašpiní odkvapkávajúci vosk všetko naokolo a  dômyselne tvarovaný hák slúži na to, aby sviečka aj počas horenia ostala vo vodorovnej polohe.

 

vianocny_stromcek  

Vianočné trhy sú populárne už stovky rokov

Sladkou predzvesťou Vianoc boli medovníky, ktoré sa predávali na typických vianočných trhoch. Recept na medovníky nájdete aj medzi úžitkovými vzormi v databáze nášho Úradu priemyselného vlastníctva. Tak ho trebárs vyskúšajte a možno tento rok zmeníte svoju tradičnú medovníčkovú receptúru.

Tradícia vianočných trhov začala v nemecky hovoriacich krajinách. Napríklad v Drážďanoch sa ľudia stretávali na vianočných trhoch už od roku 1434. V Budyšíne sa vianočné trhy konajú od roku 1384 a vo Viedni dokonca už od roku 1249. Tradícia vianočných trhov je typická aj pre slovenské mestá. Tento rok sa konečne konajú bez obmedzení, a tak si môžeme s priateľmi vychutnať typické vianočné jedlá a teplé nápoje, ktoré sú na týchto miestach najpopulárnejšie.

 

Ak sa vám tieto vynálezy páčili, pozrite si v zozname patentov aj ďalšie zaujímavé. Možno práve počas oddychu cez vianočné sviatky využijete chvíľu času aj na činnosti, na ktoré vám počas bežného roka priestor neostáva.

 

My vám v mene kolektívu CTT CVTI SR prajeme, aby ste Vianoce strávili v kruhu svojich najbližších v zdraví, láske a pokoji.

 

Zdroj fotografií: Pixabay, Freepik

 

Naspäť
Pridať komentár