Blog

Vitajte na blogu prispievateľov a spolupracovníkov portálu PATLIB.

Táto sekcia Vám ponúkne viacero zaujímavých príspevkov z oblasti duševného vlastníctva.

Vlastné príspevky je možné vkladať po prihlásení na našom portáli.

<< < | 1 | > >>

Patentový systém a jeho rôzne podoby v európskych dejinách - 2. časť

20. 06. 2023, Juliana Bezáková, Duševné vlastníctvo
Patentový systém a jeho rôzne podoby v európskych dejinách - 2. časť Prvými rokmi vývoja konceptu práv duševného vlastníctva sme vás previedli v prvej časti článku o patentovom systéme a jeho rôznych podobách v európskych dejinách. Od prvých foriem označovania hrnčiarskych výrobkov, cez patrične označené pekárenské výrobky v Anglicku, sme sa dostali až do Talianska v období končiaceho stredoveku. Novoobjavená kníhtlač a 80-ročná vojna boli akcelerátormi pokroku a vzniku užitočných vynálezov. Ako vývoj transferu technológií pokračoval kým sa vyvinul do podoby, v akej ho poznáme dnes?
Čítať celý článok

TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletin je súčasťou prestížnej databázy

14. 06. 2023, Erika Farenzenová, Podujatia a propagácia
TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletin je súčasťou prestížnej databázy Odborný časopis zameraný na transfer vedeckých poznatkov, výsledkov vedeckého skúmania do praxe a ich priemyselnoprávnu ochranu – TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletin - v apríli tohto roku splnil podmienky pre začlenenie do databázy odborných a vedeckých periodík ProQuest. Po tom, ako bol vo februári 2022 prijatý do databázy DOAJ (Directory Open Access Journals), ide na tomto poli o druhý významný úspech.
Čítať celý článok

Patentový systém a jeho rôzne podoby v európskych dejinách

02. 06. 2023, Juliana Bezáková, Duševné vlastníctvo
Patentový systém a jeho rôzne podoby v európskych dejinách Koncept práv duševného vlastníctva sa vyvíja už niekoľko tisícročí. Aby sa dostal do podoby, v akej je dnes, musela myšlienka vlastnenia nehmotného majetku prejsť viacerými zmenami. Ak máme hovoriť o patentovom práve a procese jeho zdokonaľovania, nesmieme ho vnímať ako jeden systém, ktorý sa rozvíjal rovnako vo všetkých krajinách. V histórii identifikujeme niekoľko momentov, ktoré odborníci z oblasti duševného vlastníctva vyhodnotili ako počiatky vzniku a rozvoja patentového systému.
Čítať celý článok
<< < | 1 | > >>