TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletin je súčasťou prestížnej databázy
14. 06. 2023, Erika Farenzenová
Odborný časopis zameraný na transfer vedeckých poznatkov, výsledkov vedeckého skúmania do praxe a ich priemyselnoprávnu ochranu – TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletin - v apríli tohto roku splnil podmienky pre začlenenie do databázy odborných a vedeckých periodík ProQuest. Po tom, ako bol vo februári 2022 prijatý do databázy DOAJ (Directory Open Access Journals), ide na tomto poli o druhý významný úspech.
Databáza ProQuest patrí k prestížnym multidisciplinárnym databázam. Zhromažďuje odborné dokumenty z celého sveta za časové obdobie niekoľkých storočí. Poskytuje jednu z najväčších zbierok vedeckých a odborných časopisov, elektronických kníh, odborných prác a príspevkov na svete. Databáza funguje v režime open access, t. j. s otvoreným prístupom k zdrojom pre všetkých používateľov. Je súčasťou platformy Clarivate, ktorá je globálnym lídrom v oblasti digitálny médií a databáz.
Prestížna databáza ProQuest s dokumentami z viac ako 160 vedných odborov
Databáze ProQuest sprístupňuje odborné informácie z medicíny, prírodných vied, techniky, spoločenský vied, umenia, vzdelávania, ekonómie a obchodu. Celkovo sa v nej nachádzajú odborné dokumenty zo 160 vedných odborov. V databáze sa nachádza viac ako 2 800 vedeckých, odborných časopisov a hospodárskych časopisov, z ktorých 75 percent je sprístupnených úplne. Súčasťou sú aj státisíce dizertačných prác a konferenčných príspevkov, milióny aktuálnych trhových, priemyselných a firemných správ, prípadových štúdií, viac ako 2 tisíc titulov novín, elektronických kníh a množstvo profilov firiem a priemyselných odvetví. V databáze sa okrem printových verzií nachádzajú a videozáznamy.
Databázu ProQuest využíva viac ako 130 miliónov používateľov
Databáza ProQuest je prístupná čitateľom z viac ako 26 tisíc knižníc zo 150 krajín sveta, zamestnancom a študentom viac ako 400 univerzít (čo je 98% všetkých univerzít) a viac ako 130 miliónom študentov a vedcov. Používateľmi databázy sú predovšetkým vedeckí pracovní, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a študenti.
CVTI SR sa zaradí medzi viac ako 9 tisíc vydavateľov
Vďaka pristúpeniu do databázy ProQuest sa Centrum vedecko-technických informácií SR, ako vydavateľ časopisu TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletin (TTb) zaradí medzi ďalších viac ako 9 tisíc vydavateľstiev, vydavateľov a autorov, ktorí sú indexovaní v databáze. „Je to druhý významný úspech tohto periodika po minuloročnom úspešnom zaradení do databázy DOAJ. Vďaka začleneniu do databázy ProQuest bude možné dohľadať aj v databázach Web of Science citácie článkov z časopisu TTb,“ podčiarkuje úspech Miroslav Kubiš, vedúci Odboru transferu technológií CVTI SR.
Transfer technológií na prvom mieste
TTb je recenzovaný odborný časopis. Odborné články na publikovanie sú zasielané autorom v súlade s politikou double blind review. Časopis TTb je interdisciplinárny odborný časopis zameraný na oblasť prenosu technológií a inovácií do praxe. Vychádza 2x ročne, bezplatne a spravidla v náklade 400 kusov a v online formáte open access. Na webe https://ttb.sk je dostupný v PDF formáte, ako aj vo forme samostatných článkov. Autori majú možnosť prispievať do pravidelných rubrík (Zo zahraničia, Zaujalo nás, Humanitné vedy a transfer technológií, Spin-off, Osobnosť transferu technológií), ako i v podobe odborných recenzovaných článkov z teórie transferu technológií.
TTb si nachádza svoje miesto aj v zahraničí
Autormi odborných článkov v TTb sú skúsení experti z oblasti transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva. Sú prevažne z akademického, vedeckého a firemného prostredia. V rôznorodom obsahu časopisu nechýbajú ani rozhovory s predstaviteľmi startupov či akademikmi. „Pridávame aj historické zaujímavosti či reportáže zo spolupráce vedeckej obce s komerčným prostredím,“ konkretizuje zameranie časopisu jeho šéfredaktor, Martin Karlík. „Bulletin má svoje miesto u slovenských akademikov, vedcov, pracovníkov centier transferu technológií, startupistov, podnikateľov, ale i študentov rozličných odborov. Časopis spĺňa podmienky periodika typu Open Access a od minulého roka sa nachádza v databáze DOAJ. Vďaka začleneniu do databázy ProQuest sa potenciálne publikum časopisu výrazne rozšíri,“ uzatvára šéfredaktor.
Redakcia prijíma rukopisy v slovenskom, českom a anglickom jazyku. Vyhradzuje si právo na jazykovú a redakčnú úpravu textu, ktorá bude konzultovaná s autorom. Príspevky v slovenskom, českom i anglickom jazyku prechádzajú jazykovou korektúrou. Možnosť publikovať v časopise TTb je bezplatná a bez nároku na honorár, pokiaľ sa redakcia s autorom nedohodne inak.
Časopis TTb je v databáze ProQuest dostupný na tomto odkaze.