Patentové informácie v CVTI SR - minulosť a súčasnosť

16. 01. 2024, Ľubomír Kucka

Patentové informácie v CVTI SR - minulosť a súčasnosť

Okrem knižnično-informačných služieb patria aj patentové informačné služby medzi portfólio poskytovaných služieb v Centre vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR).1 85. výročie vzniku CVTI SR, ktoré si pripomíname v tomto roku, je príležitosťou aj na bilancovanie aktivít v oblasti patentových informácií, ktoré prechádzali rôznymi vývojovými etapami a na výhľad do budúcnosti.

 

Začiatky budovania fondu patentovej literatúry a poskytovanie služieb s tým spojených datujeme od roku 1961, keď od bratislavskej pobočky Úradu pre patenty a vynálezy vtedajšia Slovenská technická knižnica (dnes CVTI SR) prevzala celý fond domácej a zahraničnej patentovej dokumentácie. Následne vzniklo oddelenie patentovej literatúry a patentový fond – plné texty patentových dokumentov a vestníky – sa pravidelne dopĺňal. Knižnica v tom čase disponovala najväčším fondom patentovej literatúry na Slovensku, čím sa položili základy  rešeršnej činnosti.

  

Rešeršné a patentové služby

Spektrum služieb pre používateľov sa rozširuje v 70. rokoch, najmä poskytovaním patentových rešeršných služieb, vydávaním periodika Bulletin – Špeciálne druhy technickej literatúry. V rámci spolupráce so Slovenskou radou vedecko-technickej spoločnosti sa realizovali tematické výstavy k podujatiam organizovaným vedecko-technickou spoločnosťou a vzniklo konzultačné stredisko pre zlepšovateľov a vynálezcov.

Zavedenie výpočtovej techniky do oblasti patentových informácií bolo charakteristickou črtou pre 80. roky. Počítačovo sa začali spracovávať prírastky patentových dokumentov. Ako prví na Slovensku sme začali poskytovať bibliografické patentové rešerše z databáz na CD-ROM. Okrem toho sa patentový fond obohatil o plné texty dokumentov USA a dokumenty Európskeho patentového úradu (EPO) na mikrofišoch s možnosťou vyhotovenia kópií.

Do roku 1992 plnilo CVTI SR v oblasti patentovej literatúry funkciu ústrednej knižnice a celoslovenského informačného centra SR. Vznik samostatnej Slovenskej republiky vyvolal potrebu zriadiť na Slovensku ústredný orgán pre oblasť priemyselného vlastníctva. V súvislosti s uvedeným bola podstatná časť fondu, ktorý knižnica mnoho rokov budovala, delimitovaná do Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky (ÚPV SR). Postavenie CVTI SR v oblasti patentových informácií sa touto delimitáciou značne oslabilo.

 

Množstvo zmien

Poskytovanie patentových informačných služieb sa obnovilo v polovici 90. rokov. CVTI SR začalo získavať plné texty patentových dokumentov a databázy abstraktov na CD (neskôr DVD) na základe dohody o vzájomnej spolupráci medzi ÚPV SR a CVTI SR. Plnohodnotné poskytovanie patentových rešerší sa datuje od roku 1998, keď bola sprístupnená databáza Espacenet.2

V roku 2003 sa stredisko patentových informácií a CVTI SR stalo členom siete európskych stredísk patentových informácií PATLIB (PATent LIBraries), ktorej činnosť koordinuje EPO. V septembri získava Cenu Jána Bahýľa za dlhoročné poskytovanie služieb v oblasti patentových informácií.

Avšak poskytovanie komplexných a zavedenie nových služieb bolo do značnej miery limitované priestorovými problémami, keďže CVTI SR sídlilo až v piatich objektoch. V júni 2007 bola dokončená novostavba CVTI SR a vo februári 2008 sa začali plnohodnotne poskytovať informačné služby odbornej verejnosti v nových priestoroch.

 

Ak vás zaujíma aké ďalšie prelomové míľniky stredisko PATLIB absolvovalo, prečítajte si článok zverejnený na webe TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletinu: PATENTOVÉ INFORMÁCIE V CVTI SR- MINULOSŤ A SÚČASNOSŤ - Transfer technológií bulletin (ttb.sk)

 

 

Naspäť
Pridať komentár