Špičková technológia z dielne úspešného spin-offu

03. 07. 2023, Martin Karlík

Špičková technológia z dielne úspešného spin-offu

Univerzitný spin-off ako konkurencieschopná firma, ktorá má svoje miesto na svetovom trhu? O tom, že to môže byť realita vás presvedčia Jan Jakůbek (JJ) a Jan Sohar (JS), členovia riadiaceho manažmentu spoločnosti ADVAMCAM, ktorý je úspešným spin-offom Univerzity Karlovej v Prahe. Martin Karlík, šéfredaktor časopisu TTb sa ich opýtal nielen na ich medzinárodné úspechy a spoluprácu s univerzitou.

   

 

Čím sa zaoberá firma ADVACAM a ako využíva poznatky z univerzitného výskumu v praxi? 

     

JJ: ADVACAM sa zaoberá vývojom a výrobou detektorov pre zobrazovanie mimo oblasti bežne viditeľného svetla. Ide o prelomovú technológiu, ktorá vznikla v rámci medzinárodnej spolupráce vedeckých inštitúcií, na českej strane reprezentovanej ČVUT (České vysoké učení technické v Prahe), kde som pôvodne pôsobil. V ADVACAM-e modifikujeme výstupy z ÚTEF (Ústav technickej a experimentálnej fyziky ČVUT) pre bežné použitie aj v iných oblastiach ako je veda – napríklad v priemysle, zdravotníctve a dokonca aj v tak nepravdepodobných oblastiach ako je umenie.

   

 

Ako prebieha riadenie firmy a plánovanie aktivít v rámci spolupráce univerzity a vedenia firmy?

  

JS: S vedením ÚTEF prebiehajú pravidelné stretnutia, na ktorých diskutujeme o aktuálnych témach v rámci technologického vývoja a vedeckých projektoch, na ktorých sa podieľame a spoločne ich realizujeme. V tomto smere sme veľmi aktívny zvlášť v oblasti vesmírneho výskumu. Okrem toho organizujeme spoločné workshopy, kde si naši pracovníci vymieňajú informácie o vedeckých aktivitách a konkrétnych výsledkov svojej práce. V neposlednom rade organizujeme spoločné praktická experimenty.

   

 

Popíšte, prosím, vývoj konkrétneho produktu ako príklad spolupráce s univerzitou.

  

JJ: Z poslednej doby mi ako prvý napadá RaDron. Jeden z našich dlhodobých projektov, na ktorom sa ADVACAM vedecky podieľa, ktorého cieľom je plne autonómny bezpilotný letecky prostriedok ovládaný umelou inteligenciou pre účely radiačného mapovania. V tomto prípade s miniatúrnou Comptonovou kamerou založenou na pixelovom detektore Timepix3 – konkrétne ide o detektor MiniPIX TPX3, ktorý vyvinul náš vedecký tím v pražských Holešoviciach.

    

 

Aká je podľa vás výhoda pôsobiť v univerzitnom spinoffe, v čom sa to hlavne odlišuje od fungovania bežnej firmy?

 

JS: Umožňuje nám to prepojiť a obojstranne využiť prednosti obidvoch svetov. Zužitkovať výhody akademickej a biznis  sféry možno vlastne označiť ako takú DNA našej spoločnosti. Vedecké tímy majú prístup k našej technológií a my zase máme možnosť využívať akademickú infraštruktúru. Zároveň nám to umožňuje aplikovať našu technológiu v úplne nových, často až nepravdepodobných oblastiach, ako je kriminalistika, medicína alebo napríklad výtvarné umenie.

V poslednom menovanom odbore sa presadil InsightART, ktorý vznikol vlastne ako spin-off nášho spin-offu a ako dcérska firma ADVACAM-u sa zameriava na overovanie pravosti umeleckých diel a má v tejto oblasti za sebou už niekoľko úspechov. Okrem iného spektrálnu analýzu obrazu Madonna s dieťaťom, o ktorého pôvode sa dlhodobo viedli spory, ktorú Európska kozmická agentúra dokonca zaradila na svoj zoznam najzaujímavejších udalosti roku 2021.

  

 

Aký míľnik by ste chceli v budúcnosti dosiahnuť?

  

JS: Medzi hlavné oblasti, do ktorých už prenikáme a v budúcnosti by sme to chceli prehĺbiť, patrí vzdelávanie, zdravotníctvo a vedecký výskum. Vo všetkých týchto segmentoch vidíme v budúcnosti skutočne veľký potenciál pre využitie našej technológie.

JJ: V súčasnosti už spolupracujeme s niekoľkými inštitúciami na stredoškolskej i vysokoškolskej úrovni, ktoré môžu využívať náš detektormi MiniPIX EDU určený pre výučbu fyziky. Stačí ho pripojiť k USB portu počítača, spusti softvér a pred vami sa začnú objavovať obrázky ionizujúcich častíc. Študenti tak môžu vidieť rádioaktivitu bežných materiálov a predmetov – napríklad kus žuly, popol, papierové vrecko vysávača alebo rúško. Nudná teória sa tak naraz premení vo vzrušujúcu praktickú ukážku

JS: . V zdravotníctve spolupracujeme s 1. lekárskou fakultou Univerzity Karlovej na projekte transferu technológie do humánnej medicíny. Hľadáme spôsob, ako v kombinácii s tradičnými metódami, medzi ktoré patria napríklad počítačová tomografia, získať obraz, ktorý lekárom až doteraz zostával skrytý – presne podľa motta našej spoločnosti. Najďalej sme sa ale v medicínskej oblasti dostali z Fakultnou nemocnicou v Motole pri práci na projekte ThyroPIX, ktorého základom je mobilná gama kamera umiestnená na robotickom ramene. Tento náš vynález by mohol významne zjednodušiť a spresniť diagnostiku a tiež overovanie terapeutických postupov napríklad v liečbe rakoviny štítnej žľazy.

    

 

Spolupracujete aj so zahraničnými univerzitami?

  

JJ: V zahraničí sa naša akademické a spolupráca výrazne prejavila napoly tretieho spomínaného odboru, ktorým je vesmírny výskum. S University of Houston v Texase sme spolupracovali na vývoji miniatúrnej jednotky pre sledovanie radiačného prostredia vo vesmíre, konkrétne pre ochranu astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Táto aktivita neskôr viedla k dlhodobej spolupráci s NASA, ktorá trvá dodnes.

 

V priemyselnom odvetví sme zase s Danmarks Tekniske Universitet  v Dánsku realizovali vývoj nových metód využitia našich detektorov v kryštalografii (XRD), ktoré sa stali základom novej generácie zariadení hneď niekoľkých renomovaných firiem, čo im následne umožnilo rádovo zvýšiť výkon ich vlastných produktov.

  

 

Jan Jakůbek

Jan Jakůbek dohliada na výskum, vývoj a inovácie a je zodpovedný za vývoj nových zobrazovacích metód. Zaoberá sa zobrazovaním žiarenia a pixelovými detektormi. Má rozsiahle skúsenosti v oblasti experimentálnej a časticovej fyziky, algoritmov, elektroniky a softvéru. Jan získal doktorát z jadrovej fyziky na ČVUT v Prahe. Bol tiež zakladajúcim členom a predchádzajúcim vedúcim katedry na Ústave experimentálnej a aplikovanej fyziky ČVUT v Prahe. Získal 10 patentov a je autorom viac ako 300 vedeckých prác s viac ako 30 000 citáciami. Je skúsený vedúci tímu, vedúci projektu a analytik problémov.

 

 

Jan Sohar

Jan Sohar je odborník na rozvoj podnikania a je zodpovedný za interné a externé zlepšovanie procesov. Má skúsenosti s riadením dodávateľského reťazca, financovaním a prevádzkou spoločnosti. Má bohaté skúsenosti s prácou s technologickými startupmi a úspešne uviedol na trh mnoho inovatívnych produktov.

 

Pôvodný článok: ŠPIČKOVÁ TECHNOLÓGIA Z DIELNE ÚSPEŠNÉHO SPINOFFU - Transfer technológií bulletin (ttb.sk) 

 

Naspäť
Pridať komentár