ESENCIA VIANOČNEJ NÁLADY

15. 12. 2021, Mária Pospíšilová

ESENCIA VIANOČNEJ NÁLADY

December je tu. Napriek všetkému prišiel na chlp presne, po 365 dňoch. Vianočné večierky, vianočné nákupy, vianočné trhy – to všetko vo fyzickej podobe bolo tento rok v tú rozhodujúcu dobu zrušené. Nevadí, zdravie je na prvom mieste.

 

A vlastne je fajn, že nebolo potrebné na firemnom posedení pod plastovou blikajúcou jedličkou počúvať nie úplne najnovšie a najvtipnejšie historky kolegu z vedľajšej kancelárie, tlačiť sa v preplnených obchodoch pri zháňaní darčekov a pred stánkom čakajúc v rade na niečo pod zub a na pitie a s primrznutým úsmevom nechať si šliapať na nohy. Takže keď je vlastne všetko fajn, prečo tu akosi niečo nehrá, i keď z rádií na nás útočia notoricky známe songy s veselým cinkotom roľničiek v pozadí? Korona-nekorona, Vianoce sa nekompromisne blížia a vianočná nálada...ešte neprišla?! Vyzerá to tak, že „vianočný folklór“ v podobe popísaných rituálov, ktoré sú schizofrenicky otravné a milované zároveň, do značnej miery prispievajú ku navodeniu a gradácii vianočnej atmosféry (väčšiny) dospelých. Čo s tým? Žeby vône a chute – škorice, klinčekov, vareného vína či punču, vanilkových rožtekov, medovníčkov – dokázali situáciu zachrániť? Za pokus to stojí, hor sa na nákup!

Víno – biele či červené?

Podľa čoho vybrať z toho množstva? Orientovať sa podľa značky výrobcu, dizajnu etikety alebo podľa názvu? Prečo je možné víno s názvom Dunaj, Devín či Chardonnay kúpiť od viacerých výrobcov, pričom prvé dve iba od slovenských a posledné od slovenských aj zahraničných? Nie je to ako s autami, že Fabiu je možné kúpiť iba od Škody a Swifta od Suzuki? A ktorá škorica je lepšia – z Číny či Srí Lanky?

Dunaj, Devín a Chardonnay sú názvy odrôd viniča, určeného na výrobu vína. Kým Chardonnay sa pestuje a vyrába sa z neho víno na rôznych miestach sveta, Dunaj a Devín sú naše slovenské odrody, ktoré boli špecificky kultivované pre našu klímu a pôdu – vína z týchto odrôd sa nevyrábajú nikde inde vo svete. Obe odrody v roku 1958 vyšľachtila Ing. Dorota Pospíšilová, PhD., vo Výskumnom ústave vinárskom a vinohradníckom v Bratislave. Biely Devín – v spolupráci so šľachtiteľom a vinárom Ing. Ondrejom Korpásom – vznikol krížením Tramínu červeného a Veltlínskeho červenobieleho, červený Dunaj krížením Muškátu Bouchet, Oporta a Svätovavrineckého. Dunaj aj Devín boli ako nové odrody registrované v roku 1997. Prečo tak neskoro? Pretože kým vinič procesom šľachtenia „dospeje“ do štádia, kedy je spôsobilý preukázať vlastnosti skúšané v procese získavania ochrany, trvá to na rozdiel od napríklad takej kukurice či pšenice aj 30 rokov. Kým sa vypestuje sadenica, prejdú dva roky. Do plodnosti vinič vstupuje v štvrtom roku po výsadbe štepu. V procese šľachtenia sa tieto etapy musia zopakovať celkom trikrát – prvýkrát na semenáčoch, druhýkrát vo väčšom množstve na nových jedincoch a do tretice pri štátnom odrodovom skúšaní pri registrácii odrody.

strapce červeného hrozna

Právna ochrana odrôd

Šľachtiteľské osvedčenie predstavuje právnu ochranu odrôd rastlín. O takúto ochranu je potrebné požiadať podaním prihlášky a zaplatením príslušných poplatkov na príslušný úrad – Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky, alebo Úrad spoločenstva pre odrody rastlín (CPVO) – pričom odroda musí byť: odlišná, vyrovnaná, stála, nová a označená vhodným názvom. Skúšku odlišnosti – vyrovnanosti – stálosti realizuje (DUS) realizuje Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky. Po úspešnom splnení stanovených podmienok a DUS skúšok je odroda následne zapísaná do registra.

Názvy produktov z kategórií vín (a tiež potravín, aromatizovaných vín a liehovín) je možné chrániť pred napodobňovaním a zneužívaním v rámci systému práv duševného vlastníctva EÚ. Ako? Cez Chránené označenie pôvodu a Chránené zemepisné označenie. Na Slovensku máme šesť hlavných vinárskych oblastí: malokarpatskú, južnoslovenskú, nitriansku, stredoslovenskú, východoslovenskú a tokajskú. Všetky názvy týchto oblastí sú Chránenými označeniami pôvodu a informácie o tejto skutočnosti sú verejne dostupné v databáze GIview. Na to, aby víno mohlo byť označené známkou kvality v podobe Chráneného označenia pôvodu, alebo Chráneného zemepisného označenia, musí spĺňať prísne nariadenia EÚ. Pre označenie pôvodu sa jedná o vína, ktorých kvalita alebo vlastnosti sú výlučne alebo podstatne ovplyvnené zemepisným prostredím, pre ktoré sú charakteristické miestne prírodné a ľudské faktory a získava sa z odrôd viniča druhu Vitis vinifera a hrozno, z ktorého sa víno vyrába, pochádza výlučne z tohto územia.

Chránené označenie pôvodu (logo)

Vína so zemepisným označením sú produkty so špecifickou kvalitou, povesťou alebo inými charakteristickými vlastnosťami, ktoré môžu byť pripísané danému územiu, vyrábané na tomto území, získavané z odrôd viniča druhu Vitis vinifera alebo z odrôd vzniknutých krížením druhu Vitis vinifera s inými druhmi rodu Vitis a najmenej 85 % hrozna použitého ich výrobu pochádza z tohto územia.

Chránené zemepisné označenie (logo)

Vianočná atmosféra s Ceylónskou škoricou

Pre územie EÚ je možné na základe bilaterálnych alebo regionálnych dohôd zaregistrovať aj neeurópske názvy výrobkov – takým je napríklad Ceylónska škorica. Získava sa zo stromu Cinnamomum verum, ktorý rastie na Srí Lanke, v Indii, Myanmarsku či Bangladéši a zvykne sa nazývať tiež škorica pravá, na rozdiel od škorice získavanej zo stromu Cinnamomum cassia, ktoré nájdeme v Číne, Vietname a Indonézii.

Ceylónska škorica

Bez ohľadu na to, či bude varené víno alebo punč z kvalitného vína a pravej škorice z Cejlónu, či sa vanilkové rožteky budú rozplývať na jazyku a stromček bude prírodný alebo alternatívny, tou pravou esenciou vianočnej nálady je dobrá spoločnosť – rodina, kamaráti, dobrí ľudia. A ešte úsmev s milým slovom – a to aj (a najmä) vtedy, keď nie sú podmienky zrovna ideálne.

 

Príjemný predvianočný čas Vám praje kolektív CTT CVTI SR

mikulášska čižma v snehu plná sladkostí obklopená ihličím a šiškami

 

Zdroj informácií o šľachtení viniča: publikované rozhovory s Dorotou Pospíšilovou

Zdroj obrázkov: pixabay.com, https://ec.europa.eu

Poznámka: Autorka nie je v príbuzenskom vzťahu s Dorotou Pospíšilovou, zhodnosť priezvisk je čisto náhodná.

Naspäť
Pridať komentár